Hayata dair havada ne varsa...
Ana Sayfa İletişim Sık Sorulan Sorular Son Depremler Meteogramlar Radar Görüntüleri Uydu Görüntüleri Döviz
 
>> İl İl Hava !

07.06.2016
saat:12:15

6 Aylık uzunvade tahmin modellerine göre

  1. Yurdumuz başta olmak üzere dünyanın bir çok noktasında 2016 yılının ilk 4 ayında 1880 yılından bu yana dünyada ölçülmüş en sıcak aylar oldu.
  2. Mayıs ayı ülkemizin büyük bölümünde yağışlı ve sıcaklıklar mevsim normallerinde gerçekleşirken bu sene yaz nerede kaldı? Sorularının sorulmasına neden oldu.
  3. 2016 yaz mevsiminin sıcak, sonbahar mevsiminin ise ılıman geçeceğini tahmin ediyoruz.
  4. Yağışların ise İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde önümüzdeki 6 ay boyunca mevsim normalleri civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

 

 

MEVSİMLİK TAHMİNLERLE (6 AYLIK) İLGİLİ AYRINTI BİLGİ:

* Mevsimlik tahmin modeli büyük ölçek (deniz suyu sıcaklıklarındaki değişimler, El-Nino ve La-Nina olayları, NAO ve SAO salınımları vb.) hava laylarının yurdumuz üzerindeki sıcaklık ve yağışa etkilerini tahmin etmek üzere tasarlanmıştır. Daha küçük ölçekteki yerel meteorolojik olayları temsil edilemeyebilir. Hava sıcaklığı ve yağış ortalamaları göz önüne alınarak, mevsim normallerinin civarında altında ya da üstünde şeklinde değerlendirilir ve her ayın başında güncellenir. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konuma göre, modelin tutarlılığı yaz ve kış aylarında bahar aylarına göre daha fazladır. Genel olarak sıcaklık, yağışa kıyasla öngörüsü daha yüksek bir parametre olup tutarlılığı %90’lara kadar çıksa da, yağış tahminlerinde zaman zaman ciddi sapmalar olmaktadır. Kısa, orta ve uzun vadeli tahminlerde kullanılan yöntem ve araçların farklı olması nedeniyle yayınlanan diğer tahmin ürünleri ile farklılıklar olabilir. Mevsimlik tahmin ürünlerinin düzenli olarak takip edilmeli ve her ay başında yayınlanan yeni rapor baz alınmalıdır.

* Son 11 yıldır Uluslararası İklim Tahminleri Enstitüsü’nü (IRI) baz alarak hazırlamış olduğumuz tahminlerin büyük bölümü gerçekleşmiştir. IRI’nın yanı sıra Japon Yer Deniz Bilimleri Ajansı (JAMSTEC), Pekin İklim Merkezi, Brezilya Hava ve İklim Merkezi, Güneydoğu Avrupa İklim Değişimi Merkezi (ECMWF), Rusya Hidrometeoroloji Merkez’lerinin de tahminleri düzenli olarak takip edilmektedir. Uzun vade tahminler turizm, tarım, ulaşım, tekstil, ekonomi ve kışla mücadele başta olmak üzere birçok sektör için önem arz etmektedir.

* Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeler ile ilgili kurumların planlamalarında kullanabilecekleri 6 aylık hava tahmin raporumuzu her ayın ilk günlerinde yayınlıyoruz. Dolayısıyla bir önceki verdiğimiz ayda gerçekleşen sıcaklık ve yağış miktarları ile tahmin edilenler arasındaki ilişkiyi de, grafiklerini hazırlayarak sizlerin istifadesine sunmuş oluyoruz.

* CLIMATE PREDICTION CENTER/NCEP/NWS and the International Research Institute for Climate and Society ENSO 30 Mayıs 2016 tarihli raporuna göre; Tropik Pasifik Okyanusu'nda 2015-2016 Kış mevsimi boyunca en yüksek seviyede devam eden El Nino olayının yaz mevsimi boyunca nötr duruma yakın seyretmesi (orta pasifik okyanus sıcaklıklarının normallere gerilemesi ) ve 2016 sonbaharı ila 2017 kış mevsiminde %75 ihtimalle La-Nina koşullarına dönmesi beklenmektedir.

* 2016 Mayıs ayında gerçekleşen hava sıcaklıkları ve yağış miktarları; 2016 yılının ilk aylarından itibaren mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları İlkbahar aylarında yaz mevsimi yaşamamıza neden olmuştu. Dünya Meteoroloji Teşkilatına (WMO) bağlı NOAA’nın yayınladığı rapora göre en sıcak yıl olan 2015’in ardından, 2016 Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları da 1880 yılından bu yana ölçülmüş son 136 yılın en sıcak ayları olurken, Mayıs ayı mevsim normalleri civarında seyrettiği için yaz gelmeyecek mi? sorularına neden oldu.. Yukarıdaki grafiklerde de görüldüğü üzere İstanbul’da hava sıcaklıkları Mayıs ayı boyunca 2-3 gün süreli dalgalanmalar yaşamıştır. Sıcak günler mevsim ortalamalarında seyrederken, soğuk günlerde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altında seyretmiştir. Mayıs ayı içerisinde İstanbul geneli için ortalama 35 kg/m² yağış kaydedilmiştir. Bu değer uzun yıllar Mayıs ayı yağış miktarı (34.1 kg/m²) ile karşılaştırıldığında mevsim normalleri civarında gerçekleştiği görülmektedir.

* Uzun yıllar Haziran ayı; Ortalama yağışlı gün sayısı 6, günlük ortalama yağış miktarı 4.15 kg/m², Haziran ayı içerisinde geçmişte kaydedilmiş en yüksek yağış miktarı 27 Haziran 1992’de 37.2 kg/m² ölçülmüştür. Yukarıdaki uzun yıllar grafiğinde de görüldüğü üzere ortalama minimum ve maksimum sıcaklık değerleri Haziran ayının 10. gününden itibaren 20 ve 30 ºC’lere kadar artarak yaz değerlerine ulaşmaktadır. Sıcaklıktaki bu hızlı artış beraberinde havadaki kararsızlığı da arttırmakta ve halk arasındaki adı ile kırkikindi yağışlarına neden olmaktadır. Uzun yıllar Haziran ayı yağış değerleri incelendiğinde Haziran ayının 6 - 10. günleri ile 14 ve 26. günleri için ortalamaların üzerinde yağış değerleri kaydedilmiştir.

*Bu mevsimde neden gök delinmişçesine yağmur yağar? 1- Yer seviyesinde nemli hava, 2- Yer ile havanın yukarı seviyesi arasında önemli sıcaklık farkı, yani kararsızlık, 3- Yerdeki sıcak ve nemli havayı yükseltecek bir mekanizma. Bu bir hava cephesi, dağ yamacı ya da yukarı seviyede dolanan kısa bir dalga olabilir, 4- Rüzgârda kayma yani küçük bir alanın bir kısmında rüzgâr yukarı doğruyken diğer kısmında aşağı doğru iniyor olacak. İşte bu dört şart nerede ve ne zaman bir araya gelirse orada gök gürültülü sağanak yağış başlar.

* Kırkikindi Anadolu’da kış ve yaz başlarında genelde öğleden sonra, ikindi saatlerinde görülen konveksiyonel (düşey gelişimli) yağışlara halk arasında verilen isimdir. Bu yağışlara, genelde ikindi vakti başladığı ve 40 gün yağdığına inanıldığı için kırk gün, ikindi vakti yağan yağışlar anlamında Kırkikindi yağışları denmiştir. Lakin, 40 gün sürmelerinin bilimsel bir dayanağı yoktur. Bu tarz yağışların dönem aralıkları sinoptik koşullara göre yıldan yıla fark edebilmektedir.

* Uzunvade tahmin modellerine göre İstanbul’da hava sıcaklıklarının Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları boyunca %90 ihtimalle mevsim normalleri civarı ve çoğunlukla 2 ila 4 ºC üzerinde seyretmesi beklenirken sıcak bir yaz mevsiminin yaşanacağını tahmin ediyoruz. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında ise %80 ihtimalle mevsim normalleri civarı ve 1-3 ºC üzerinde seyretmesi beklenirken, ılık bir sonbahar mevsiminin yaşanacağını tahmin ediyoruz. Yağışların ise Haziran- Kasım 2016 ayları arasında ise mevsim normalleri civarında olacağı tahmin ediliyor.

* Şu anki mevcut harita ve meteorolojik verilere göre Haziran ayı 10 günü süresince aralıklar ile gök gürültülü sağanak yağışların görüleceği, hava sıcaklıklarının 22-25 ºC’ler civarında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Haziran ortalarından itibaren ise hava sıcaklıklarının İstanbul başta olmak üzere Ülkemizin tamamı ile doğu Avrupa ve orta Asya’da Temmuz sonuna kadar %95 ihtimalle mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarındaki artış ile nispeten soğuk havalardan daha sıcak yaz havasına geçişlerde karasız hava koşullar oluşması yağışlarında kısa sürede ve daha şiddetli gerçekleşmesi beklenmektedir. Yaz mevsimine geçiş yaptığımız şu günlerde kısa sürede şiddetli yağan yağmurlar derelerin taşmasına, dere yatağına yakın ev ve işyerleri ile yolların sel suları ile kaplanmasına ve caddeleri su altında kalmasına neden olmaktadır. Gerekli tedbirlerin alınması konusunda hassas olunması önem arz etmektedir.

 
   
Satelite image by Meteo France Weather Movie composed with satelite images Evropa Vidljivost Evropa Toplotni index Evropa Vlaga Evropska Satelitska slika
Forecast image by Meteo France Weather Maps by The Weather Underground, Inc. Evropa Veter Evropa Hladen veter Evropa Rosišèe Evropa Jet Stream
   
yurttahava © 2007 Copyright